5. Ciekawostki, wydarzenia i przydatne informacje

5.3. Tkaniny koszulowe – przewodnik

Skoro bliska ciału koszula to należy zadbać aby uszyta była z najbardziej komfortowej w noszeniu, przewiewnej i miłej w dotyku, przyjaznej dla ciała 100% bawełny. Niewskazane są  mieszanki bawełny i włókien poliestrowych ani poliamidowych, czyli syntetycznych. Włókna syntetyczne, co prawda mniej się gniotą, ale po pierwsze nie mają tak szlachetnego wyglądu a ponadto nie przepuszczają powietrza co zwiększa potliwość, z którą i tak wiele osób ma problem.

Najszlachetniejsze odmiany bawełny to:

  • odmiana egipska GIZA,
  • odmiana amerykańska Sea Island (PIMA).

Większość koszulowych tkanin ma nazewnictwo, które jednocześnie określa strukturę tkaniny czyli sposób tkania. Poniżej ich podstawowe odmiany:

Spośród najczęściej spotykanych tkanin wymienić należy:

  1. na koszule dzienne: popelinę, twill, oxford i royal oxford,
  2. na koszule wieczorowe: pika i żakard bawełniany lub bawełniano-jedwabny.

Poniżej ich krótkie omówienie.

  • Popelina
    Najczęściej spotykany splot prosty, gdzie wątek i osnowa spotykają się pod kątem prostym. Najwytrzymalszy, najtrwalszy splot. Gatunek popeliny ma ścisły związek z rodzajem użytej przędzy. Im wyższy numer przędzy tym wyższy jej gatunek a przędza cieńsza, dłuższa,bardziej szlachetna, o gęstszym skręcie.Termin popelina pochodzi od słowa „papelino”- tkaniny tkanej w Avignon we Francji w XV wieku.Popeliny koszulowe mają ciężar od 100g/m2 do 135 g/m2.

    Walory użytkowe popeliny zależą od rodzaju jej wykończenia. Popularne dla tkanin koszulowych jest wykończenie przeciwgniotliwe (tzw. easycare, top care czy easy iron finish a nawet non iron finish). Ocena odporności na gniecenie dokonywana jest  poprzez tzw. kąt powrotu włókna. W tkaninach z wykończeniem przeciwgniotliwym kąt ten jest największy.

    Najnowsza technologia 3XDRY nie tylko ułatwia prasowanie i powoduje, że tkanina zachowuje nieskazitelny wygląd, ale także jest odporna na brud i zmoczenie ale w pełni oddychająca, czyli wilgoć transportowana jest na zewnątrz. Inne technologie umożliwiają także wykończenia np. z aloevera, który jest przyjazny dla skóry szczególnie wrażliwej i skłonnej do alergii.

    Płaska faktura popeliny umożliwia zastosowanie druku jako podstawowej metody naniesienia wzoru. Dla uzyskania wzorów na popelinie stosuje się też technikę tkania z użyciem przędzy kolorowej. Pozwala to na uzyskanie podstawowych wzorów pasków i różnorodnych krat.Popelina pięknie się barwi a uzyskane kolory są głębokie i wyraziste.

    Ekskluzywny wariant popeliny uzyskujemy kiedy w wątku i osnowie używane są podwójne – przeciw prostopadle skręcane przędze. Uzyskana w ten sposób tkanina nazywana jest doppio ritorto albo 2-ply albo two fold.

  • End on end
    Ma te same właściwości co popelina z tym, że nitka w wątku biegnąca poziomo (od końca do końca szerokości tkaniny) ma delikatnie inny kolor, co powoduje efekt dwutonu w kolorze i daje lekki połysk.
  • OXFORD lub Pinpoint Oxford

    Tkanina wykonana z grubszej nieco przędzy, z której szyje się koszule o charakterze bardziej sportowym np. model z kołnierzykiem typu button down. Nitka w osnowie jest barwiona w przędzy i nie jest tej samej grubości co nitka w wątku , która ma zawsze kolor naturalny, najczęściej biały. W rezultacie tkanina typu Oxford jest miękka ale cięższa.Odmianą ekskluzywną tej tkaniny jest Royal Oxford, który charakteryzuje się większą miękkością i delikatnie połyskuje. Szyje się z tej tkaniny koszule bardziej eleganckie.

  • Twill
    Tkanina o splocie ukośnym, która wyraźnie posiada lewą i prawą stronę. Tkanina posiada różne typy tkania, najczęściej spotykane są delikatne prążki diagonalne, gabardyna (diagonal) i jodełka (herringbone). Twill ma ciekawą, bardziej przestrzenną strukturę. Jest przez to tkaniną bardziej miękką i jednocześnie trwałą. Jeśli do tkania zastosujemy dwa różne kolory w wątku i osnowie powstanie tkanina bicolor, która ma na stronie lewej i prawej delikatnie różne kolory lub wyraźnie żakardowy kolorowy wzór typu paski lub kratka. Twill z uwagi na sposób tkania ma wyższe parametry użytkowe niż popelina, jest bardziej odporny na gniecenie, wodę i bardziej oddychający.
    kurza stopka(houndstooth)


    gabardyna (diagonal)             jodełka (herringbone) lub chevron jako wzór typu V

  • PIKA
    Pika (czasem nazywana Marcela) jest tkana w specjalny sposób, który charakteryzuje efekt jakby przepikowania – przeszycia albo punktowego, albo w określony wzór. Z tkaniny tej szyje się koszule               i kamizelki do najelegantszego stroju wieczorowego white tie (więcej na ten temat można znaleźć w artykule: „Słowniczek dress code”). Niektórzy nawet twierdzą, że została stworzona właśnie do tego celu, ponieważ jest bardziej sztywna i ozdobna. Produkcję piki rozpoczęto w Anglii w XVIII wieku, stało się to możliwe dzięki zastosowaniu krosien mechanicznych i specjalnej techniki podwójnego tkania.
Katarzyna Aleksandra Danowska

Katarzyna Aleksandra Danowska

- ekspert w zakresie opracowania i wdrażania dresscode’u biznesowego,- doświadczona i wielokrotnie nagradzana projektantka, m.in. "Projektant Roku", "Doskonałość Mody",- duże doświadczenie rynkowe w realizacji projektów strojów służbowych dla takich klientów, jak m.in.: mBank, PZU, Energa, PGE, PGNiG, Enter Air , Neckermann i wielu innych,- na koncie ma liczne szkolenia z zakresu wizerunku biznesowego- miłośniczka i propagatorka idei slow-fashion,- autorka fanpage’u www.facebook.pl/dresscodepl