1. Dress code – historia, rola i znaczenie ubioru
1.11. Panowie – wbrew biznesowej elegancji
Wizerunek biznesmena w dużej mierze zależy od jego wyglądu. Tylko dbałość o szczegóły i znajomość zasad pozwoli na zbudowanie właściwego wizerunku pewnego siebie mężczyzny, w każdym calu eleganckiego, kompetentnego i budzącego zaufanie.
Poniżej przedstawiam katalog podstawowych błędów, które zdecydowanie burzą wizerunek eleganckiego mężczyzny.
1. Koszula z krótkim rękawem + marynarka, koszula z krótkim rękawem + krawat
Biznesowy dress code kategorycznie zakazuje noszenia tego typu koszul do garnituru. Pojawiają się też opinie, że koszule z krótkimi rękawami nie są dopuszczalne w biznesie w ogóle, bo jak stwierdza założycielka jednej z największych europejskich firm doradczych do spraw wizerunku – Corine Lechevalier: „noszą je tylko skauci, a prawdziwi mężczyźni noszą, gdy jest gorąco koszule z długimi, podwiniętymi, rękawami”. Zastrzega też, że pod żadnym pozorem nie należy łączyć ich z krawatem. Elegancki mężczyzna nosi koszule z długim rękawem, który ewentualnie lekko podwija w szczególnie upalne dni.
2. Rozpięty kołnierzyk koszuli + krawat
Pan Edward Pietkiewicz, największy polski autorytet z zakresu protokołu dyplomatycznego oraz savoir vivre’u napisał kiedyś, że: „Nienajlepsze świadectwo wystawia sobie osoba, która chodzi z rozpiętym kołnierzykiem koszuli i poluzowanym krawatem. Taki ekstrawagancki sposób postępowania graniczy z niechlujstwem”.
Krawat połączony z rozpiętym kołnierzykiem koszuli wygląda po prostu nieelegancko. Jeśli naprawdę trzeba odpiąć guzik kołnierzyka, to na pewno trzeba zdjąć krawat.
3. Krawat niewłaściwej długości
Krawat jest elementem perfekcyjnego wizerunku, tylko wtedy, kiedy spełnia długą listę wymagań. Złota zasada w zakresie jego długości brzmi: koniec zawiązanego krawata powinien swoim koniuszkiem sięgać do paska spodni. Nie wszyscy wiedzą, że dostępne w sprzedaży krawaty mają oprócz różnych szerokości, także różne długości wahające się od 140 do 150 cm. Kupując krawat należy więc wziąć pod uwagę własny wzrost oraz najczęściej stosowany sposób wiązania, ponieważ ilość ruchów jakie wykonujemy podczas tworzenia krawatowego węzła ma wpływ na jego długość. Sposoby wiązania krawatów zależą od wielu czynników w tym od rodzaju kołnierzyka w koszuli. Im szerzej rozstawiony kołnierzyk (typu spread, czyli włoski ) tym grubszy węzeł krawata.
4. Noszenie kamizelki bez marynarki
Obecnie nie nosi się kamizelek pod marynarki, jeśli jednak jest taka w komplecie z garniturem i chcemy ją założyć – należy pamiętać, że nie jest stosowne zdejmowanie marynarki.
5. Rozpięta marynarka w pozycji stojącej, zapięta marynarka w pozycji siedzącej
Podczas wywiadu telewizyjnego przeprowadzonego jakiś czas temu, jeden z czołowych polskich polityków udzielał odpowiedzi na zadawane pytania, siedząc w marynarce zapiętej na wszystkie guziki. Zdaniem wielu osób oglądających ten wywiad i wypowiadających się po programie na internetowych forach, poglądy polityczne zeszły na drugi plan w konfrontacji ze zdecydowanie bardziej przyciągającym uwagę, naciągniętym do granic możliwości materiałem marynarki i guzikami tworzącymi spiralę odsłaniającą fragmenty koszuli. Powyżej opisana sytuacja jest absolutnym wykroczeniem. Zarówno ze względu na wygodę, jak i względy estetyczne, marynarka w pozycji siedzącej powinna być zawsze rozpięta. Wystarczy zapamiętać, że guziki w marynarce służą do tego by rozpinać je podczas siadania, oraz zapinać, w chwili kiedy planuje się wstać. Cytowany już ekspert w dziedzinie savoir vivre’u, Pan Edward Pietkiewicz po raz kolejny dość dosadnie napisał, że „Chodzenie z rozpiętą marynarką stanowi odpychający widok”. Trzeba stosować się do jeszcze jednej zasady. Jeden z guzików powinien być zawsze rozpięty, ponieważ tylko wtedy marynarka może leżeć idealnie.
6. Źle dobrany rozmiar garnituru, niewłaściwa długość rękawów marynarki, niewłaściwa długość nogawek
Perfekcyjny wygląd biznesowy możliwy jest tylko w dobrze skrojonym i dobranym garniturze. Pozwala on uwydatnić atuty sylwetki oraz zatuszować jej mankamenty. Niezwykle ważna jest odpowiednia długość rękawów oraz długość i szerokość nogawek spodni.
Do perfekcyjnego wizerunku biznesowego niezbędne są rękawy marynarki, spod których widać fragment mankietu koszuli, o szerokości około 1 cm w przypadku mankietu koszuli zapinanego na guziki oraz 2 cm w przypadku mankietów zapinanych na spinki. Nogawki spodni powinny mieć jedno załamanie i lekko zachodzić na obcas buta.
Bardzo istotny jest też dobór właściwej tkaniny garniturowej. Zalecana jest wełna lub mieszanki wełny. Wełna ma największą wytrzymałość, jej włókna są elastyczne a więc nawet pogniecione wracają do pierwotnego kształtu, przepuszczają powietrze czyli są komfortowe w noszeniu.
7. Nieodpowiednia długość i kolor skarpetek
Przede wszystkim pamiętać należy, że zakładając garnitur, kolor skarpet dopasowuje się do koloru spodni, nigdy do koloru butów. W przeciwnym razie linia kontrastowa znajdować się będzie na styku spodni i skarpet, optycznie skracając nogi mężczyzny. Dopuszczalne są zarówno skarpetki w tej samej tonacji co spodnie, jak i te nieco ciemniejsze. Najbezpieczniej zdecydować się też na skarpetki gładkie, bo eksperymenty ze wzorami mogą okazać się bardzo ryzykowne.
Zalecane zestawienia kolorystyczne to:
granatowe skarpetki + granatowe spodnie
grafitowe skarpetki + ciemno szare spodnie
czarne skarpetki + czarne spodnie
Nie wolno także zapominać, że cieszące się szczególną popularnością na początku lat 90. XX wieku, skarpetki w odcieniu śnieżnej bieli, dziś dopuszczalne są wyłącznie w stroju sportowym. Na skarpetki w intensywnych barwach, nie mających zupełnie nic wspólnego z odcieniem spodni, czy butów, w stroju biznesowym również nie ma miejsca.
Równie ważną kwestią jest odpowiednia długość skarpetek – podczas siedzenia w garniturze nawet najmniejszy fragment męskiej łydki nie może być widoczny. Dress code nie ulega również najnowszym trendom, takim jak ten zalecający niezakładanie skarpetek do klasycznych półbutów i do eleganckich marynarek czy też noszenie skarpetek w wielobarwne, często zabawne wzory i wzorki.
8. Nieodpowiednie obuwie
Jak mówi stare porzekadło: „Buty są wizytówką człowieka”.
Eksperci do spraw wizerunku twierdzą, że na obuwiu nie wolno oszczędzać – fundusze wydane na buty powinny stanowić 50% wartości całej garderoby. W oficjalnych biznesowych stylizacjach najlepiej sprawdzają się sznurowane buty typu Oxford. Jest to obuwie sznurowane z zamkniętą przyszwą.
Do garniturów biurowych pasują również buty typu Derby (buty z przyszwą otwartą ). Jeżeli jednak mają ozdobne przeszycia i dziurkowania staja się już modelem typu casual. Kolor paska dopasowany powinien być do koloru butów.
Jeżeli chodzi o kolor obuwia – niezastąpiona jest czerń. Brązowe buty pasują wyłącznie do stylizacji casual. Od zasady tej można zaobserwować ostatnio odstępstwa. Dla bezpieczeństwa warto pamiętać o starej angielskiej zasadzie „no brown after six” czyli nigdy brązowe buty po 18 ej.
9. Niewłaściwa fryzura i biżuteria
Jedynym dopuszczalnym elementem biżuteryjnym dla Panów jest ślubna obrączka. Sygnety, branzolety, wisiorki oraz łańcuszki na szyję nie są dopuszczalne. Nie jest też w dobrym guście spinka do krawata.
W zakresie fryzury i wąsów oraz brody najlepiej jest zachować standard klasyczny, czyli włosy krótko obcięte a twarz gładko ogolona. Inne rozwiązania nie są wskazane. Niezwykle modna ostatnio broda ” na drwala” jest akceptowalna w niektórych tylko branżach, za to tzw. zarost trzydniowy można próbować negocjować z managerem.
10. Tandetne dodatki
Elegancja to suma szczegółów. Mężczyzna do garnituru wybiera dodatki z najwyższej półki. Skórzane akcesoria takie jak starannie wybrany portfel, pasek ze spokojną, prostą metalową klamrą, czy teczka powinny być niezniszczone i wyłącznie ze skóry naturalnej. Do stylizacji casual pasują modele bardziej sportowe, paski z większymi klamrami, skóra nie tylko licowa a teczka może zamienić się w torbę na ramię ze skóry łączonej z tkaniną.
11. Podróbki znanych marek
Elegancki mężczyzna nigdy nie nosi fałszywych rolexów ani żadnych podróbek znanych marek. Po pierwsze to nieuczciwe, po drugie może zakończyć się wstydliwą dekonspiracją. Miłośnicy firmowych wyrobów, których stać na oryginały znają wiele szczegółów, które potwierdzają autentyczność wyrobów a których podróbki na pewno nie mają, więc nie warto oszukiwać. Mężczyzna z klasą kupuje dobry zegarek na jaki go stać ( zawsze warto na to zaoszczędzić , bo to jedyna dopuszczalna męska biżuteria). Należy przy tym pamiętać, że do garnituru zakłada się elegancki zegarek na skórzanym pasku a do strojów typu casual zegarek sportowy z bransoletą.