2. Ekologia vs moda- sustainable fashion

2.6. Nowe eko technologie

Pisałam już wielokrotnie, że przemysł odzieżowy jest dużym zagrożeniem dla środowiska  i  że niezwykle cenne są wszelkie działania proekologiczne podejmowane przez każdego z nas i  znane sieci ( jak choćby działania H&M, które zachęcają do recyklingu zużytej odzieży). 

Dziś chciałabym napisać o ważnej inicjatywie zapoczątkowanej  przez włoskich  producentów tkanin, wśród których jest coraz większa świadomość problemu. Podjęli oni trud pozyskiwania włókien poliestrowych do produkcji tkanin całkowicie  w procesie recyklingu zużytych butelek typu pet i to w procesie obróbki mechanicznej a nie chemicznej. Cały proces  odbywa się we Włoszech, butelki pochodzą z segregowanych odpadów. Poddawane są myciu, cięciu a następnie granulowaniu, po czym granulat zostaje przetworzony w polimery służące do produkcji przędzy. Taka forma pozyskiwania polimerów niesie ze sobą znaczne oszczędności: – 64% energii  potrzebnej do produkcji – 32% emisji CO2 – 94% wody. Cały proces pozyskiwania polimerów a potem produkcji przędzy i w ostatecznym  etapie produkcji tkaniny jest certyfikowany przez niezależne międzynarodowe instytuty takie jak  ICEA ( Environmental and Ethical Certification Institute),  zgodnie z metodologią LCA( Life Cycle Assessment ) i Global Recycle Standard. Warto dodać , że tak wyprodukowana przędza poliestrowa służy do produkcji tkanin, głównie  mieszanek  z wełną   i wiskozą zaś ubrania szyte z tych tkanin mają specjalne metki  „ this garment is made with  new life fiber”

Katarzyna Aleksandra Danowska

Katarzyna Aleksandra Danowska

- ekspert w zakresie opracowania i wdrażania dresscode’u biznesowego,- doświadczona i wielokrotnie nagradzana projektantka, m.in. "Projektant Roku", "Doskonałość Mody",- duże doświadczenie rynkowe w realizacji projektów strojów służbowych dla takich klientów, jak m.in.: mBank, PZU, Energa, PGE, PGNiG, Enter Air , Neckermann i wielu innych,- na koncie ma liczne szkolenia z zakresu wizerunku biznesowego- miłośniczka i propagatorka idei slow-fashion,- autorka fanpage’u www.facebook.pl/dresscodepl