3. Historia mody

3.13. Kult damskiej torebki. Część druga.

It bags , czyli kult ekskluzywnych damskich torebek, których zdobycie wymaga zapisania się na kilometrowej liście oczekujących, wydawać się może wyłącznie kosztowną fanaberią. W rzeczywistości jest jednak bardzo dobrą, długoterminową inwestycją, ponieważ It bags nie mają w zwyczaju wychodzić z mody.

Baguette, Birkin, Bayswater, Chanel 2.55 oraz Jackie to bohaterki pierwszej części rozważań na temat kultowych damskich torebek. Czas poznać kolejne It bags, o posiadaniu których marzą kobiety na całym świecie.

Kelly Bag – jest drugą po Birkin Bag, najlepszą wizytówką francuskiego domu mody Hermes. Zaprojektowana przez Roberta Dumasa, w latach 30. XX wieku, na początku swojej historii nazywana była po prostu sac à courroie pour dames, czyli damską torebką z uchwytem. Nie wiadomo, czy trafiłaby do znamienitego grona It bags, gdyby nie pewna fotografia zamieszczona w roku 1956 na okładce popularnego, amerykańskiego magazynu Life. To legendarne już zdjęcie przedstawiało ikonę Hollywood, a zarazem świeżo upieczoną Księżną Monako – Grace Kelly, która zaatakowana przez tłum paparazzi, chcąc ukryć swój błogosławiony stan, zakrywa brzuch ulubioną torebką od Hermesa. To dzięki Grace ten niezwykle elegancki i uniwersalny model stał się obiektem pożądania kobiet na całym świecie, nic więc dziwnego, że w roku 1977 oficjalnie zmienił nazwę i po dziś dzień znany jest jako Kelly Bag. Kochana przez gwiazdy kina lat 60., swoją drugą młodość zawdzięcza bohaterkom serialu Sex and the City.

Kelly ma kształt trapezu, posiada krótki uchwyt oraz cztery wbite w podstawę ćwieki, umożliwiające postawienie jej na ziemi. Na ogół szyta jest ze skóry cielęcej, skóry strusia, krokodyla lub jaszczurki, a na specjalne zamówienia wykonywana z dżinsu lub wojskowego płótna. W aktualnej ofercie domu mody Hermes, Kelly Bag występuje w 8 rozmiarach oraz blisko 200 kolorach. W 1995 roku pojawiła się inspirowana plecakami, wersja młodzieżowa, z uchwytami umożliwiającymi zawieszenie torebki na plecach, rok 2004 i współpraca Hermesa z Jeanem Paulem Gaultierem przyniosły model do noszenia na ramieniu, w roku 2007 pojawiła się z kolei Kelly Flat – miękka torebka, która można zwinąć w rulon.

Knot Bag – to mała, niezwykle elegancka kopertówka, będąca idealnym dodatkiem do wieczorowych sukni. Powstała na początku lat 80. XX wieku, we włoskim domu mody Bottega Veneta i od ponad trzech dekad gości na  wielkich galach i ekskluzywnych przyjęciach. Każdego roku pojawia się w nowej odsłonie, w zaledwie kilkudziesięciu egzemplarzach. Swoją nazwę zawdzięcza zamknięciu, przypominającemu węzełek (ang. knot – węzeł). Znakiem rozpoznawczym galanterii produkowanej przez markę Bottega Veneta jest Intrecciato , czyli stworzona w 1975 roku, unikalna technika ręcznego splatania wąskich płatów skóry. Ta charakterystyczna plecionka zdobi również Knot Bag.

Lady Dior Bag – jest torebką, która mimo swojej łudzącej podobizny do eleganckiej galanterii z połowy XX wieku, stworzona została dopiero w latach 90., przez projektantów francuskiego domu mody Christiana Diora. Swoją nazwę i międzynarodową sławę zawdzięcza księżnej Dianie. Pierwszy egzemplarz tego kultowego modelu Lady Di otrzymała w roku 1995 od Bernadette Chirac – ówczesnej pierwszej damy Francji. Niezwykle skuteczną reklamą dla torebki Diora okazało się opublikowane na łamach światowej prasy, zdjęcie przedstawiające Dianę z Lady Dior na ręce, obejmującą jednego z wychowanków domu dziecka w Birmingham.

Kształt trapezu, wprost idealna wielkość (17cm x 15cm x 7 cm), krótkie rączki ozdobione breloczkami z liter „D.I.O.R.” oraz charakterystyczne pikowanie, inspirowane ulubionym kompletem krzeseł Monsieur Diora, pozwoliły stworzyć torebkę niezwykle elegancką i uniwersalną. Choć w swojej najbardziej klasycznej odsłonie Lady Dior wykonana jest z lakierowanej, czarnej, jagnięcej skóry, w firmowych butikach spotkać można sezonowe egzemplarze ze skóry krokodyla, dżinsu, czy satyny.

Speedy Bag – to jedna z ikon francuskiego domu mody Louis Vuitton, a zarazem najczęściej podrabiana torebka świata. Speedy pojawiła się w asortymencie, zajmującej się pierwotnie produkcją waliz i kufrów podróżnych, firmy pana Vuittona w 1933 roku. Stworzona z myślą o bagażu podręcznym na krótsze wypady, szybko odnalazła się także w roli niezwykle praktycznej i pojemnej torby miejskiej. W latach 60., na prośbę Audrey Hepburn, zaprojektowano wersję nieco mniejszą, z którą gwiazda „Śniadania u Tiffany’ego” praktycznie się nie rozstawała.

Wykonana ze specjalnie impregnowanego płótna, Speedy Bag jest bardzo wytrzymała oraz nieprzemakalna, ma kuferkowy kształt, krótkie rączki i dziś dostępna jest w czterech rozmiarach. Tak, jak większość galanteryjnych produktów marki Louis Vuitton, Speedy pokrywa wzór, nazywany Monogram Canvas, czyli beżowe inicjały LV na czekoladowym tle. Kochana przez entuzjastki mody na całym świecie, zdołała podbić też wiele męskich serc i tym samym, jako jedyna z It-bags, uchodzi za torebkę unisex.

Mimo długiej listy zalet, zakup Speedy Bag warto dobrze przemyśleć, bo w przypadku tego modelu granice między podróbką, a oryginałem bywają niemalże niewidoczne.

Marta Leśniak

Marta Leśniak

- z wykształcenia historyk sztuki. Miłośniczka mody - zjawiska, które interesuje ją nie tylko w aspekcie historii i sztuki ale także w wymiarze praktycznym,- laureatka wszystkich szkolnych konkursów literackich- pisze i publikuje także artykuły i artykuliki dla Coffee News- planuje doktorat z historii mody