2. Ekologia vs moda- sustainable fashion

2.10. Bioaktywne tkaniny o właściwościach leczniczych

Polscy naukowcy mogą  pochwalić się bardzo ciekawym osiągnięciem w zakresie badań dotyczących innowacyjnych zastosowań  włókien naturalnych. Wykorzystując tradycyjne włókna lniane i bawełniane   wzbogacone o mikrokapsułki, które uwalniają substancje lecznicze i regeneracyjne stworzyli tkaninę, która może leczyć skórę z problemami. Projekt zbiera świetne recenzje w środowiskach naukowców – był już nagrodzony podczas targów innowacji w Norymberdze i na wystawie nowych technologii Innova w Brukseli.

Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Poznaniu pod przewodnictwem prof. Małgorzaty  Zimniewskiej  w ramach projektu Bioakod zajął się badaniami nad  wykorzystaniem prozdrowotnych właściwości włókien naturalnych, zwłaszcza lnu i organicznej bawełny. Jak wiadomo len posiada szereg korzystnych dla naszego organizmu cech takich jak wysoka higroskopijność, ma działanie bakteriostatyczne, jest przewiewny i nie uczula w kontakcie ze skórą a nawet przypisuje mu się skuteczne redukowanie wolnych rodników na naskórku. Postanowiono więc nie tylko wykorzystać naturalne cechy włókna lnianego ale przy pomocy ziół znacznie wzmocnić ich dobroczynne działanie. Zdecydowano się wykorzystać wyciąg z  ekstraktu z zielonej herbaty oraz fiołka trójbarwnego, które od dawna wykorzystywane były w medycynie naturalnej.

Na tym etapie do  projektu dołączyli naukowcy z Wydziału Technologii Materiałów i Wzornictwa Tekstyliów Politechniki Łódzkiej, którzy opracowali metodę, która przy pomocy mikrokapsuł nanosiła roztwór ziołowy na powierzchnię organicznych dzianin i tkanin. Do minimum ograniczono  w procesie technologicznych stosowanie środków chemicznych w tym barwników. W procesie barwienia wykorzystano jedynie naturalne barwniki. W projekt zaangażowała się także łódzka firma Marko-Kolor, która zajęła się naturalnym barwieniem. Otrzymana w taki sposób tkanina, czy dzianina służy do produkcji odzieży, która ma właściwości pielęgnacyjne i lecznicze, redukuje stany zapalne i zapewnia naturalne nawilżenie wrażliwej skóry.

Preparaty ziołowe mogą być nanoszone miejscowo, dokładnie w miejscach, w których kontakt ze skórą wymaga działań leczniczych. Raz naniesiona substancja utrzymuje swoje działanie przynajmniej przez okres 5 tygodni.  Na Politechnice łódzkiej zbadano kinetykę uwalniania aktywnych ekstraktów ziołowych z mikrokapsuł  i  stwierdzono obecność aktywnych składników nawet po licznych praniach.   Konieczne jest jednak prowadzenie dalszych badań, które umożliwiłyby ponowne naniesienie substancji  aktywnych leczniczo np. w warunkach domowych po tym kiedy mikrokapsuły całkowicie uwolnią  zawarte w nich substancje ziołowe.

Na obecnym etapie projekt  jest zakończony i czeka na zamknięcie procedury rejestracji patentu  a  jego  autorzy szukają partnerów do kolejnego etapu jakim jest  przemysłowe wdrożenie projektu.

Więcej można znaleźć na stronach:

http://bioakod.pl/

http://www.innovationintextiles.com/research-development-education/polish-consortium-develops-bioactive-textiles-for-dermatological-patients/

http://iwnirz.pl/strona,5,115.html

Katarzyna Aleksandra Danowska

Katarzyna Aleksandra Danowska

- ekspert w zakresie opracowania i wdrażania dresscode’u biznesowego,- doświadczona i wielokrotnie nagradzana projektantka, m.in. "Projektant Roku", "Doskonałość Mody",- duże doświadczenie rynkowe w realizacji projektów strojów służbowych dla takich klientów, jak m.in.: mBank, PZU, Energa, PGE, PGNiG, Enter Air , Neckermann i wielu innych,- na koncie ma liczne szkolenia z zakresu wizerunku biznesowego- miłośniczka i propagatorka idei slow-fashion,- autorka fanpage’u www.facebook.pl/dresscodepl