1. Dress code – historia, rola i znaczenie ubioru

1.14. Dress code-słownik

Aby biegle poruszać się po powszechnie już przyjętych w słowniku biznesowym angielskich wyrażeniach dotyczących zasad doboru garderoby do określonych sytuacji poniżej przedstawiam ich krótką wykładnię. Szczegółowe informacje znajdą się w artykułach poświęconych poszczególnym rodzajom garderoby.

Przy okazji ważnych wydarzeń, czy uroczystości  formalnych najczęściej na zaproszeniu na dole widnieje wskazówka jaki obowiązuje strój. Jeśli jej nie ma lepiej zadzwonić i zapytać gospodarza jakie obowiązują w zakresie stroju wymogi. To znacznie bezpieczniejsze, niż być overdressed, czyli ubranym nadmiernie elegancko, bardziej niż gospodarz lub underdressed, czyli niewystarczająco elegancko, niestosownie.

Przypomnijmy, że elegancja to przede wszystkim ubranie stosownie do okoliczności.

Poniżej 5 rodzajów dress code przedstawionych od najbardziej do najmniej formalnego.

 

I .    FORMAL ATTIRE ( strój najbardziej formalny)    

wieczór

  • FORMALWhite tie – czarny frak i biała muszka
  • SEMI FORMAL – Black tie – czarny smoking i czarna muszka

dzień

  • FORMAL – Morning dress -żakiet męski (cutaway) z kamizelką i spodniami z różnych tkanin
  • SEMI FORMAL – Morning suit- szary garnitur z żakietem i kamizelką cały z takiej samej tkaniny.

 

II.   INFORMAL (strój formalny – politycy, dyplomaci)

 

  • Informal attire – black tie optional – bardzo ciemny garnitur z białą lub jasną koszulą i ciemny krawat

 

III.  BUSINESS WEAR /ATTIRE (strój biznesowy)

  • Business attire – biznesowy klasyczny
  • Business smart – biznesowy z elementami swobodniejszymi
  • Business casual – biznesowy swobodny

 

IV. CASUAL – swobodny, weekendowy

V.  ACTIVE- sportowy

 

AD 1  FORMAL ATTIRE

 

White tie (frak i biała muszka)

Strój wieczorowy. Na całość stroju white tie składają się następujące elementy:

Panowie – frak czyli marynarka z dłuższymi połami z tyłu  (nosi się zawsze rozpiętą) biała kamizelka, najczęściej z tkaniny zwanej piką, biała koszula z ozdobnym przodem i łamanym do muszki kołnierzykiem, z mankietami zapinanymi na spinki, biała jedwabna muszka, spodnie z 2 lampasami oraz wiązane buty lakierki.

Panie –  długie suknie balowe, etola lub szal otulający ramiona, ewentualnie rękawiczki, buty szpilki na obcasie, malutka ozdobna torebka,  błyszcząca, wieczorowa biżuteria

 

Black tie.

Strój wieczorowy, który składa się z następujących elementów:

Panowie – smoking czyli czarna marynarka z błyszczącymi klapami, jedno lub dwurzędowa, spodnie z lampasem, ozdobny pas błyszczący noszony w talii do spodni (tzw. pas hiszpański), koszula  biała, z łamanym do muszki kołnierzykiem( coraz częściej kołnierzyk koszuli jest klasyczny nie tylko łamany)  i mankietami na spinki, czarna muszka błyszcząca ( prawdziwy gentleman wiąże ja osobiście),  czarne, błyszczące lakierki lub buty typu Oxford.

Panie suknie wieczorowe ale nie balowe ( coraz częściej nie są już długie), buty na wysokim obcasie, wieczorowa biżuteria i mała torebka. W przypadku Pań rozróżnienie pomiędzy strojem balowym i wieczorowym jest często umowne. Damski strój nie podlega tak precyzyjnym rygorom.

 

Morning dress – żakiet męski

Strój dzienny, który składa się z następujących elementów:

 

Panowie- żakiet męski ( cutaway) , zwany także surdutem angielskim. Jest to ciemna marynarka o wydłużonym owalnie tyle,

wykonana z innej tkaniny niż spodnie, kamizelka jedno lub dwurzędowa (najczęściej szara),spodnie z tkaniny w prążki oraz jasna koszula

i ozdobny krawat i nakrycie głowy – cylinder.

 

Panie -eleganckie ale krótkie suknie, ozdobne nakrycie głowy ( nieodzowne!), delikatna biżuteria, buty na obcasie oraz mała torebka.

 

 

 

 

Morning suit  – to żakiet męski o kształcie takim samym jak  żakiet w stroju  morning dress z tą różnicą, że  kamizelka i spodnie  uszyte są z tej samej tkaniny co żakiet, najczęściej w kolorze szarym.

Panie ubierają sukienki , buty na obcasie i koniecznie noszą nakrycie głowy tak jak w zestawie morning dress. Morning suit uznawany jest za strój dzienny  semi formal. Więcej informacji o strojach formalnych  (formal attire) znajdzie się  w odrębnym artykule.

 

 

AD II  INFORMAL ATTIRE

Informal – Występuje najczęściej w sferach polityki i dyplomacji na formalnych spotkaniach na wysokim szczeblu. Jest to strój zarówno dzienny jak i wieczorowy.

Panowie- zakładają czarny albo bardzo ciemny granatowy garnitur z białą lub jasną pastelową koszulą z krawatem, buty typu oxford

Panie- zakładają krótką sukienkę z żakietem lub kostium, rzadziej spodnium, w ciemnym kolorze noszony z jasną bluzką koszulową. Buty koniecznie na obcasie.

AD III

BUSINESS WEAR

W wydaniu najbardziej formalnym oznacza po prostu ciemny, gładki garnitur z koszulą i krawatem. Mam tu na myśli najbardziej klasyczny, obecnie tylko jednorzędowy, męski garnitur w ciemnym stonowanym kolorze np. ciemnoszarym lub  granatowym. Koszula może być gładka lub w drobny deseń wynikający z faktury tkaniny lub delikatne prążki. Wzory  wyraziste typu szerokie paski czy krata zarezerwowane są dla koszul o charakterze casual. Koszule raczej w kolorach pastelowych, jasnych. Biała koszula uważana jest za odświętną, lepiej sprawdzi się w stylizacji wieczorowej.

W przypadku Pań jest to klasyczny ubiór biurowy. Może to być zarówno kostium ze spodniami jak i spódnicą, czy żakiet z sukienką. Do zestawu pasuje najlepiej  klasyczna bluzka koszulowa w pastelowym kolorze jedwabna lub bawełniana.

          

 

BUSINESS SMART

W tym przypadku ważne są niuanse. Business smart oznacza drobne odstępstwa od restrykcyjnych zasad business wear. Dopuszczalne jest zestawienie marynarki i spodni z różnych tkanin o bardziej sportowym charakterze jak np. tweedowa lub bawełniana, lniana marynarka i garniturowe ciemne spodnie. Możliwe jest zastąpienie koszuli z klasycznym kołnierzykiem koszulą nieco mniej formalną np. z kołnierzykiem typu button down. Coraz częściej widzi się też buty w kolorze brązowym, nie tylko czarnym.

Ważna uwaga:

stopień sformalizowania stroju zależy od  firmy. Często business smart  będzie strojem właściwym na casual Friday w firmach o bardzo sformalizowanym dress code  w ciagu tygodnia.

Panie mają także możliwość zastosowania w miejsce koszuli bluzkowej, bardziej kobiecej bluzki z ozdobnym wiązaniem lub topu. Żakiet może być uszyty z tkaniny innej niż dół. Dopuszcza się założenie kompletu z dzianiny typu twin set.

 

 

BUSINESS CASUAL

Casual Friday obowiązuje już teraz prawie powszechnie w dużych korporacjach w końcu tygodnia. Oznacza styl mniej formalny, dla Pań i Panów dopuszcza marynarki bardziej sportowe, często sztruksowe, lniane lub tweedowe w kratkę lub inny deseń, koszule bez krawatów a nawet  dżinsy noszone z obuwiem sportowym. Marynarki często mogą też być zastąpione swetrem, do którego można założyć koszule z krawatem sportowym np. wełnianym.

Dopuszczalny także golf lub sweter w serek do koszulki sportowej i koszulki polo.

Panie mogą sobie pozwolić na dzianinowe sweterki i topy. Spodnie lub spódnica mogą być z innej niż żakiet tkaniny. Bluzki  bardziej kobiece, np. wiązane pod szyją z miękkich, układających się tkanin.Panie mogą sobie pozwolić także na więcej luzu i koloru, dżinsy noszone z koszulą albo dzianiną i do tego buty na płaskim obcasie.

 

AD IV     CASUAL

Strój typu casual, na czas weekendu i po pracy właściwie nie powinien być przedmiotem naszego zainteresowania, bo reguły biznesowego dress code’u obowiązują w czasie i miejscu pracy. Zdarza się jednak, że wybieramy się na wspólny z pracownikami wyjazd np. integracyjny i wtedy nie na miejscu jest strój biurowy. Zalecam jednak umiar i zestawy o charakterze sportowa elegancja zamiast bluz dresowych i koszulek T- shirt z krzyczącymi napisami typu: „I like beer”.

 

AD V.   ACTIVE WEAR

Strój sportowy, treningowy, trekkingowy beż żadnych ograniczeń zwłaszcza w czasie wolnym od pracy.

Obowiązuje tylko jedna reguła – strój sportowy ma uzasadnienie w czasie uprawiania sportu na sali, hali czy górskim szlaku Jest niedopuszczalny na spacerze w mieście. Negatywne skojarzenia z subkulturą dresiarzy będą chyba wystarczającym uzasadnieniem tej tezy.

Katarzyna Aleksandra Danowska

Katarzyna Aleksandra Danowska

- ekspert w zakresie opracowania i wdrażania dresscode’u biznesowego,- doświadczona i wielokrotnie nagradzana projektantka, m.in. "Projektant Roku", "Doskonałość Mody",- duże doświadczenie rynkowe w realizacji projektów strojów służbowych dla takich klientów, jak m.in.: mBank, PZU, Energa, PGE, PGNiG, Enter Air , Neckermann i wielu innych,- na koncie ma liczne szkolenia z zakresu wizerunku biznesowego- miłośniczka i propagatorka idei slow-fashion,- autorka fanpage’u www.facebook.pl/dresscodepl